Kategorie
Vinařství
Doporučujeme

Tokaji Édes Szamorodni

Naše cena: 199.00 Kč

Anketa

Jaké je vaše oblíbené víno?

  Celkem hlasů: 0

  Výroba vína v Egerské oblasti

  Vinařská oblast Eger se nachází na Severu Maďarska v okolí historického města Eger. Vinice se rozléhají na asi 5000 ha. Převažujícím typem půdy je vulkanický popel. Tato oblast je chráněna před studenými severními větry pohořími Mátra a Bükk, jsou zde charakteristické dlouhé podzimy. Přírodní podmínky Egerské oblasti tak splňují předpoklady pro výrobu velmi kvalitního bílého i červeného vína.

  Vinná réva se v Egerské oblasti pěstuje již od 11. století. Větší rozvoj výroby vína v okolí byl zaznamenán až ve 13. Století díky Vlámům, kteří se zde usídlili po tatarských nájezdech. Přivezli s seou zejména řemeslo výroby sudů, které přispělo k modernizaci egerského vinařství. Srbové na útěku před Turky sem v 16. století přivezli odrůdu Kadarka, která se zde úspěšně pěstuje dodnes. Dalším milníkem v historii této vinařské oblasti bylo turecké ovládnutí hradu Eger (1595 – 1687) Turci však vinařství nenechali zaniknout, ale jeho obchodní potenciál naopak úspěšně využívali. Počátkem osmnáctého století pracovalo v oblasti Egeru ve vinařství téměř 80% populace. I tak byla větší část produkce původně spotřebována lokálně. Přávě v osmnáctém století ovšem dochází i k rozmachu mezinárodního obchodu a egerská vína tak postupně získávají svoji světovou proslulost...

  Krajina v okolí Egeru

  Asi polovinu produkce v Egerském regionu dnes tvoří bílá vína. Z pestré škály odrůd převládají Leányka, Lipovina, Ryzlink, Tramín a Chardonnay. Typickými zástupci červených vín jsou Frankovka modrá, Kadarka, Rulandské modré, Cabernet Savignon, Cabernet Franc a Merlot.

  Nejoceňovanějším a nejznámějším vínem Egerské vinařské oblasti je Egri Bikavér (Bíčí krev). Víno je tmavě červené s vyváženou chutí. Podle legendy jméno Bikavéru pochází z dob Turecké nadvlády, kdy kapitán Egerské pevnosti, István Dobó, vyzval své vojáky, aby se před bitvou posilnili čeveným vínem. Turci viděli, jak obránci pevnosti znovu získali velkou sílu a odvahu a proto, že byli pověrčiví, nabyli dojmu, že červená tekutina stékající po bradách obránců je býčí krev.

  Sklep p. Thummerera

  Sklep p. Vilmose Thummerera

  Vína z egerské oblasti také najdete v našem obchodě.

  Vinařství Vilmos Thummerer, Nosvaj

  Vinařství Ferenc Tóth, Eger